https://orfeo.com.pl/due-paesi-polsko-wloska-gala-muzyki-operowej/
10 listopada 2024 roku w Filharmonii Narodowej wystąpią: Gabriela Legun, Małgorzata Walewska, Rafał Bartmiński i Mateusz Michałowski. Artystom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją José Maria Florêncio. W programie znajdą się arie i ansamble z oper włoskich i polskich.
Polsko-włoska gala muzyki operowej „Due paesi (Dwa kraje”) to kontynuacja projektu „Paprocki in Memoriam”, mającego na celu kultywowane tradycji i pamięci o jednym z najwybitniejszych artystów polskich operowych drugiej połowy XX wieku, obecnym na scenie przez 60 sezonów.
Wydarzenie jest już szóstym koncertem z tego cyklu. W „Paprocki in Memoriam” występowali tak znakomici artyści jak: Joanna Woś, Iwona Sobotka, Rafał Siwek, Tadeusz Szlenkier, Małgorzata Walewska, Monika Ledzion-Porczyńska, Andrzej Lampert oraz Marcin Bronikowski. W 2020 roku, w 10. rocznicę śmierci wybitnego tenora wykonano „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W 2021 roku w koncercie „Polscy tenorzy w hołdzie Mistrzowi” udział wzięli Rafał Bartmiński, Dominik Sutowicz, Tadeusz Szlenkier i Łukasz Załęski. W 2022 roku w „Viva Paprocki” wystąpili młodzi polscy śpiewacy: Justyna Bujak, Justyna Khil, Magdalena Stefaniak, Nazarii Kachala, Sławomir Kowalewski i David Roy. A w ubiegłym roku, w „Sopranowym zawrocie głowy” wzięły udział: Iwona Hossa, Gabriela Legun, Izabela Matuła, Edyta Piasecka, Anna Simińska oraz Sylwia Ziółkowska, laureatka III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. Organizatorem cyklu koncertów „Paprocki in memoriam” jest Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego.
W tym roku zaproszenie przyjęli: Gabriela Legun (sopran), Małgorzata Walewska (mezzosopran), Rafał Bartminski (tenor) i Mateusz Michałowski (baryton), a także Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją José Maria Florêncio Repertuar koncertu to arie i ansamble z najsłynniejszych polskich i włoskich oper Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, Giuseppe Verdiego, Geatano Donizettiego, Vincenzo Belliniego oraz Giacomo Pucciniego. W programie znajdą się też zapomniane utwory polskich kompozytów: Tadeusza Joteyki i Feliksa Nowowiejskiego, a także pieśni neapolitańskie.
Podczas koncertu wspominana będzie postać Patrona Stowarzyszenia i emitowane nagrania z wykonaniem niepublikowanych fragmentów utworów w Jego wykonaniu. Koncert od strony wizualnej uatrakcyjni innowacyjna świetlna oprawa scenograficzna autorstwa Macieja Igielskiego, realizatora najlepszych polskich wizualizacji operowych ostatnich 20 lat.
Koncert zaplanowano na 10 listopada 2024 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie, bilety są do nabycia tutaj i kasach Filharmonii Narodowej w Warszawie (płatność tylko gotówką).