Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego powstało w grudniu 2018go roku z potrzeby kultywowania pamięci o wybitnym polskim tenorze, jednym z najbardziej cenionych artystów sceny operowej drugiej połowy XX w. Równie ważnym założeniem działania Stowarzyszenia jest krzewienie najlepszych wartości wokalistyki, popularyzacja spuścizny polskiej szkoły wokalnej, opieka nad pięknem tradycji wykonawczej oraz wspieranie młodych, uzdolnionych śpiewaków na początku ich drogi artystycznej.
Pomysłodawcą powołania Stowarzyszenia jest dr hab. Adam Zdunikowski, tenor z 30 letnim doświadczeniem artystycznym, pedagog, solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej, dla którego Bogdan Paprocki był Mistrzem, wzorem artysty śpiewaka, a przede wszystkim, wyjątkowym człowiekiem. Do współpracy zaprosił osoby, które podziwiały Bogdana Paprockiego jako wielkiego artystę ale miały również szczęście byćJego najbliższymi przyjaciółmi. Wśród członków Stowarzyszenia znaleźli się Sławomir Pietras - wieloletni dyrektor polskich scen operowych, Emil Wesołowski - wybitny tancerz, choreograf i reżyser, Sylwester Kostecki –czołowy polski tenor, a także miłośnicy opery, którym nie są obojętne cele krzewionego przez Stowarzyszenie.
Tenor – absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej kierunku wokalno-aktorskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego kierunku zarządzanie instytucjami kultury. Solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej, laureat Polskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. W ciągu 30-letniej kariery artystycznej wystąpił na wszystkich scenach operowych i filharmonicznych w Polsce oraz wielu na świecie. Miał zaszczyt śpiewać w towarzystwie czołówki polskiej wokalistyki, najbardziej renomowanych dyrygentów i najlepszych polskich reżyserów trzech pokoleń. Od roku 2014 pedagog Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Warszawie. Koordynator studenckich projektów operowych a także reżyser. Przewodniczący i członek jury krajowych konkursów wokalnych. Prof. dr hab. Adam Zdunikowski odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medalem Zasłużony dla miasta Krakowa i nagrodą Ministra Kultury i Sztuki „Ad Astra”.
Absolwent Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Katowicach. W 1992 r. ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie skrzypiec profesora Antoniego Cofalika. Już w trakcie studiów w 1977 r. podjął pracę jako solista w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jako skrzypek współpracował z Sinfonieorchester Berlin i Barok Orchester Berlin.
W roku 1995 założył Orkiestrę im. Johanna Straussa, działającą do dnia dzisiejszego również pod nazwą Orkiestra Symfoników Bydgoskich. W lipcu 2015 roku z dwójką wybitnych solistów scen operowych – Natalią Rubiś oraz Krystianem Krzeszowiakiem dokonał nagrania płyty „Tylko mnie kochaj”. Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod Jego dyrekcją w czasie 29 lat istnienia dała ponad 1500 koncertów w kraju i za granicą. W latach 2016-2019 Dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Marek Czekała otrzymał następujące nagrody i odznaczenia: Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Odznaka honorowa za zasługi dla województwa Kujawsko-Pomorskiego, Statuetka Aleksandra za wzbogacenie życia muzycznego teatru i miasta Grudziądza, Medal im. prof. Leonarda Lorentowicza za wybitne zasługi na polu artystycznym dla Uzdrowiska Ciechocinek oraz Medal Jerzego Sulimy – Kamińskiego.
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Artysza, laureat konkursu wokalnego im. J. Kiepury, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Warszawie, Poznaniu oraz Opery Śląskiej w Bytomiu. Artysta występujący gościnnie na wszystkich ważniejszych scenach muzycznych w Polsce oraz wielu znaczących na świecie. W 2005r. współtworzył „Szkołę Mistrzów” przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Jako Dyrektor Zarządzający opracował wstępne założenia rekrutacji i programu kształcenia młodych adeptów sztuki wokalnej. Od 2012r. do 2014r. pełnił funkcję Kierownika Koordynacji Pracy Artystycznej w Teatrze Wielkim w Łodzi. Współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiej opery. Ma w dorobku bogaty repertuar operowy, operetkowy i oratoryjny, zaśpiewał na scenie około 1500 spektakli i koncertów.
Jest zaliczana do czołowych sopranistek swojego pokolenia. Domeną Artystki jest przede wszystkim precyzja i techniczne możliwości nadzwyczaj wszechstronnego głosu, niezwykła czystość brzmienia i urzekająca barwa. Jej kunszt wokalny podziwiano w wielu miejscach na świecie, gdzie zawsze oczarowuje publiczność i zdobywa uznanie krytyki.
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno–Aktorski Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Współpracuje z najwybitniejszymi orkiestrami, dyrygentami, rezyserami i artystami śpiewakami w kraju i za granicą.. Jest laureatką Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach. Jest artystką wszechstronną. W jej bogatym repertuarze znajdują się dzieła od muzyki dawnej po najnowszą.
Nagrała 27 płyt CD i DVD, głównie z muzyką polską. Większość z nich otrzymała prestiżowe nagrody fonograficzne jak choćby International Classical Music Awards w kategorii Muzyki Współczesnej, czy Orphée d’Or, a także nominacje do Fryderyków czy Grammy Awards.
Iwona Hossa przez siedemnaście lat miała zaszczyt współpracować z prof. Krzysztofem Pendereckim i posiada w swym repertuarze wszystkie dzieła wokalno–instrumentalne Kompozytora. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka. Jest pedagogiem i managerem kultury. Odznaczona m. in. medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz srebrnym Krzyżem Zasługi