Aktualności

Piszą o nas. Ładnie piszą.

30 października 2020, Piątek

Magda Grzybowska z OPERA LOVERS tak pisze o naszej Gali:

Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego wybrało z kolei dzień 25 października by uczcić pamięć zmarłego przed dziesięciu laty wybitnego tenora Bogdana Paprockiego. Koncert „Paprocki in memoriam” zorganizowano już po raz drugi – w zeszłym roku była to gala operowa z okazji setnej rocznicy urodzin artysty, w tym roku w gmachu Filharmonii Narodowej rozbrzmiało „Requiem” Mozarta oraz inne utwory sakralne.

Wieczór rozpoczął się od jednego z najpiękniejszych muzycznie momentów koncertu – Intermezzo z opery „Rycerskość wieśniacza” Mascagniego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. Bardzo ciekawym punktem programu było prawykonanie utworu „Dans Le Cascade Celeste” skomponowanego na zlecenie Stowarzyszenia przez Juliana Paprockiego, którego nazwisko jedynie przypadkowo jest zbieżne z nazwiskiem tenora. Utwory sakralne zaśpiewali absolwenci  Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – Krzysztof Zimny, Nazarii Kachala i Szymon Rona.

Puntem kulminacyjnym koncertu było jednak „Requiem” Mozarta, nieukończone dzieło umierającego kompozytora, pisane na zamówienie tajemniczego zleceniodawcy. Praca nad „Requiem” dla Mozarta wyścigiem z czasem i ze zbliżającą się śmiercią. Wydźwięk emocjonalny tego utworu był tym większy, że został on zagrany w czasie pandemii, tuż przed świętem zmarłych i w sytuacji, gdy w ciągu ostatnich tygodni pożegnaliśmy również innych uznanych artystów, m.in. sopranistkę Joannę Cortes czy tancerkę Ewę Głowacką.

Monumentalne „Requiem” Mozarta wciąż porusza z wielką siłą. Wzruszająca „Lacrimosa”, przedstawiająca przerażającą wizję Sądu Ostatecznego sekwencja „Dies Irae” czy dynamiczna fuga „Kyrie” nieodmiennie zachwycają kolejne pokolenia słuchaczy. Podczas niedzielnego koncertu muzyka stopiła się w harmonijną całość z głosami solistów i chóru. Do wykonania mszy żałobnej zaproszono wspaniałych śpiewaków: Iwonę Sobotkę, Małgorzatę Walewską, Rafała Bartmińskiego oraz Rafała Siwka, których wykonanie sprawiło, że był to koncert piękny i przejmujący.

http://operalovers.pl/requiem-mozarta-w-holdzie-bogdanowi-paprockiemu-zabrzmialo-w-filharmonii-narodowej/?fbclid=IwAR2xEugg7oHAQfxfCVg1PXjBfrBn0vFJ_QkNgsg-ZMWPDw1AHSwthjklB14


wróć do listy